سرویس دهنده وب(Server)

سرویس دهنده وب

تمام ماشین های موجود در اینترنت سرویس دهنده و یا سرویس گیرنده می باشند. ماشین هایی كه برای سایر ماشین ها ، خدماتی را ارائه می نمایند، سرویس دهنده نامیده می شوند و ماشین هایی كه از خدمات فوق استفاده می نمایند ، سرویس گیرنده می باشند.

از طرف دیگر، هر ماشین بر روی اینترنت دارای یك آدرس منحصر بفرد IP است. سرویس دهندگان اینترنت دارای آدرس های IP ثابتبوده كه تغییر نخواهد كرد ولی سرویس گیرندگان، دارای یك IP متغیر بوده كه توسط ISP مربوطه به آنها اختصاص داده می شود. آدرس IP تخصیص یافته به ماشین سرویس گیرنده در طول مدت اتصال به اینترنتثابت بوده و تغییر نخواهد كرد.

استفاده از آدرس IP برای دستیابی به سرویس دهندگان در اینترنت، برای اكثر سرویس گیرندگان مشكل است. به همین دلیل تمام سرویس دهندگان موجود بر روی اینترنت از اسامی خاص خود كه برای كاربران قابل فهم تر است، استفاده می نمایند. این اسامی "نام دامنه " یا Domain Name نامیده می شود. مثلا www.oursite.com یك نام خوانا برای سرویس گیرندگان اینترنت است.

نام دامنه برای کاربران قابل فهم است ولی ماشین های سرویس دهنده هنوز برای شناسایی ماشین های سرویس گیرنده به آدرس IP نیاز دارند. به همین دلیل لازم است نام دامنه به طریقی به آدرس IP متناظرش تبدیل شود. برای این منظور از سرویس دهندگان DNS استفاده می شود. سرویس دهنده DNSبرای  تبدیل نام دامنه به آدرس IP متناظر با آن، فرآیند زیر را در پیش می گیرند:

اگر IP متناظر با نام دامنه درخواست شده را بداند، درنتیجه قادر به پاسخگویی است و تبدیل نام دامنه درخواست شده به آدرس IP متناظرش با موفقیت انجام می شود.

اگر IP متناظر با نام دامنه درخواست شده را نداند، به منظور یافتن آدرس IPمتناظر با نام دامنه درخواست شده، با سرویس دهندهDNS دیگر ارتباط برقرار می نماید. ] این عمل ممکن است تکرار گردد[

درصورتیکه با انجام اعمال بالا باز هم موفق به یافتن آدرس IPمتناظر با نام دامنه درخواست شده نباشد، پیغام خطایی مبنی بر عدم یافتن آدرس برای نام دامنه درخواست شده نشان داده می شود.

پس از مشخص شدن آدرس IP ، مرورگر با سرویس دهنده ارتباط برقرار می نماید.یك سرویس دهنده، ممكن است یك و یا بیش از یك سرویس را بر روی اینترنت ارائه دهد و برای ارائه سرویس های خود، از پورت های مشخصی استفاده می نمایند.مثلا در صورتیكه بر روی یك ماشین، سرویس دهندگان وب و FTP مستقر شده باشند، سرویس دهنده وب معمولا از پورت 80 و سرویس دهنده FTP از پورت21 استفاده می نمایند. در چنین حالتی سرویس گیرنده گان از خدمات یك سرویس خاص كه دارای یك آدرس IP و یك شماره پورت منخصر بفرد است، استفاده می نمایند. زمانیكه سرویس گیرنده از طریق یك پورت خاص به یك سرویس متصل می گردد، بمنظور ارتباط با سرویس مورد نظر از یك پروتكل خاص استفاده خواهد شد.پروتكل ها اغلب بصورت متنی بوده و نحوه مكالمه بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده را تعیین می نمایند. سرویس گیرنده وب و سرویس دهنده وب از پروتكل HTTP مخفف عبارتHypertext Transfer Protocol  برای برقراری مبادله اطلاعاتی بین خود استفاده می نمایند.

 سرانجام سرویس دهنده، محتویات صفحه وب درخواست شده را برای مرورگر وب ارسال می نماید و مرورگر این اطلاعات _که شامل تگ های HTML میباشد_ را تفسیر و صفحه وب مورد نظر را نمایش خواهد داد.

با توجه به مفاهیم گفته شده در این مقاله، بدیهی است که خرید هاست و دامین برای راه اندازی سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار استبنابراین در مقاله "ثبت دامین و هاست" به ارائه برخی نکات در زمینه  ثبت دامین و هاست می پردازیم.

***

ثبت دامین و هاست

برای راه اندازی سایت ابتدا لازم است با توجه به نوع فعالیت یا منطقه کاری یک نام دامنه ثبت کرده و پس از ثبت دامین،باید وب سایت رابر روی بستر اینترنت راه اندازی کرد.

این امکان وجود دارد که سایت خود را بروی کامپیوتر شخصیتان نصب کرده و با عملیات خاصی آن را بر روی فضای اینترنت قرار دهید. اما باید توجه داشته باشید که در این صورت، کاربران فقط تا زمانیکه کامپیوتر شخصیتان به اینترنت متصل است، قادر به مشاهده سایت شما هستند و با خاموش شدن کامپیوترتان، کاربران دیگر قادر به دسترسی به سایت شما نخواهند بود. در اینجاست که اهمیت وجود شرکت های هاستینگ مشخص می شود.

شرکت های هاستینگ با دراختیار داشتن کامپیوترهایی که همواره روشن و به اینترنت متصل هستند، باعث می شوند که سایت شما هیچ زمان از فعالیت باز نماند. برای این کار، این شرکت ها بخشی از کامپیوترهایشان را به سایت شما اختصاص میدهند تا سایتتان در آن بخش راه اندازی شود. سایتها با توجه به میزان کاربران و حجم داده ها و اطلاعات مورد نیازشان، به فضای مشخصی نیاز خواهند داشت که شرکت های هاستینگ با ارائه پلن های مختلف، این امکان را فراهم می نمایند تا فضا متناسب با نیازهای سایت اختصاص داده شود.

از جمله امکانات دیگری که شرکت های هاستینگ فراهم می کنند، ارائه ی هاست ویندوز و هاست لینوکس است که  لازم است با توجه به زبان پیاده سازی وب سایت به خرید هاست لینوکس و یا خرید هاست ویندوزاقدامشود.

هاست ویندوز چیست؟

هاست ویندوزفضایی بر روی هارد یک سرور_با سیستم عامل ویندوز سرور _ است که اطلاعات سایت را در خود نگه می دارد. هاست ویندوز  مختص سایت هایی است که زبان پیاده سازیآنها asp یا asp.net  و همچنین سایت هایی که بانک اطلاعاتی یا دیتابیس آنها SQL Server  است.

نکته قابل توجه این است که می توان سایت های با زبان برنامه نویسی PHP را نیز در هاست ویندوزی اجرا کرد اما توجه داشته باشید که در سرورهای لینوکس سرعت لود ، پردازش و اعمال تغییرات بسیار بهتر از هاست ویندوز است .


هاست ویندوز بر پایه وب سرورIIS  (مخفف عبارت Internet Information Services) که وب سرور مخصوص مایکروسافت می باشد،استوار است؛ هر چند که برخی افراد بر روی سرورهای ویندوز به جای IIS  از آپاچی نیز استفاده می کنند .

هاست لینوکس چیست؟

هاست لینوکس فضایی بر روی هارد یک سرور _با سیستم عامل لینوکس/ یونیکس_ است که اطلاعات سایت را در خود نگه می دارد.هاست لینوکسمختص سایت هایی است که زبان پیاده سازیآنها PHP استو همچنین سایت هایی که بانک اطلاعاتی یا دیتابیس آنهاMY SQL Serverاست.

چند نکته ...

üهنگام استفاده از سرورهای لینوکس و ویندوز، احتیاجی نیست که سیستم عامل کامپیوتر شما و کاربران، همان سیستم عامل سرور باشد و کاربران متوجه نوع سیستم عامل سرور نخواهند شد.

üهنگام استفاده از سرورهای لینوکس و ویندوز، نیازی نیست که کار با سیستم عامل لینوکس و ویندوز را بدانید و چنانچه تجربه کاری با سیستم عامل لینوکس را ندارید، می توانید از آن استفاده نمایید.

تفاوت هاست ویندوز و هاست لینوکس

هاست ویندوز

هاست لینوکس

وب سرور IIS

وب سرور Apache

چون مستلزم خرید لیسانس (license) ویندوز سرور از مایکروسافت می باشد، بنابراین گرانتر هستند.

open sourceو رایگان است و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت حق لیسانس نیست.

پشتیبانی از زبان برنامه نویسی ASP و بانک اطلاعاتی SQL Server

پشتیبانی از زبان برنامه نویسی PHP و بانک اطلاعاتی MySQL Server

از آنجایی که ویندوز بیشترین استفاده را در میان کاربران کل جهان دارد، به تبع آن ویروسهای بیشتری جهت حمله به سیستم های ویندوزی طراحی شده است.

از نظر سرعت، کیفیت، پایداری و امنیت قوی تر میکنند

استفاده از کنترل پنل هایی همچون: Plesk، Helm ،websitepanelو Hosting Controller

استفاده از کنترل پنل هایی همچون: Cpanel، DirectAdmin

 

 


دسته مقاله: ایران وب سرور

راه های تماس با ما


031-32252956
031-32252956
info@iranwebserver.com
اصفهان - میدان احمدآباد خیابان ولیعصر کوچه روبرو کلانتری 13(کوچه شماره32) ساختمان نبش کوچه (ساختمان ستاره شهر) طبقه اول-کدپستی:8155933111

ارسال انتقادات (شکایات) و پیشنهادات


طراحی سایت توسط واحد برنامه نویسی ایران وب سرور